Harcerskie wakacje - Odkrywcy to my!
Harcerskie wakacje  Odkrywcy to my!W minionym roku szkolnym harcerki i harcerze z Hufca ZHP Zamość przystąpili do ogólnopolskiego Programowego Ruchu Odkrywców (PRO). W ramach PRO wykonali min. video – przewodniki, stworzyli legendy miejskie i zakładali skrzynki geocachingowe . Ukoronowaniem całorocznej pracy był udział w ogólnopolskim Rajdzie Odkrywców, w dniach 01 – 08 lipca 2016r., na pograniczu województw mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego, wokół Welskiego Parku Krajobrazowego i Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Rajd miał postać gigantycznej gry typu LARP (ang. Live Action Role Playing), opartej ma mechanice gry RPG „Dzikie Pola” Jacka Komudy. Uczestnicy wcielali się w postacie epoki sarmatyzmu, wykonując na całym tym terenie rozmaite misje, wchodząc w interakcje z postaciami odgrywanymi przez organizatorów, współpracując z innymi patrolami, wymieniając się informacjami i kolekcjonując cenne przedmioty poukrywane na całym obszarze rajdu.

Celem uczestników rajdu było zdobycie największej ilości punktów splendoru, czyli punktów sławy, biegłości, zdobytych skarbów i majętności. Zdobywano je wykonując zadania na punktach aktywności, podczas zajęć wieczornych oraz szukając skarbów. Patrol złożony z zamojskich harcerzy - uczniów i absolwentów Zespołu Szkół w Wysokiem oraz I Społecznej Szkoły Podstawowej w Zamościu, pod przywództwem Karoliny Bałdygi, zajął III miejsce w kategorii starszoharcerskiej (na 70 patroli biorących udział w rajdzie). Ponadto podczas uroczystego apelu w Lidzbarku nasze drużyny otrzymały miano Drużyny Odkrywców oraz prawo noszenia Pierścienia Odkrywców. Natomiast Bartłomiej Jakóbczak – instruktor hufca ZHP Zamość, członek komendy rajdu odpowiedzialny za logistykę, został odznaczony przez Naczelniczkę ZHP, Brązowym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”.

W Lidzbarku odbyła się jeszcze jedna bardzo ważna ceremonia – zakopano kapsułę czasu. Kapsuła została przygotowana przez komendę rajdu i władze Lidzbarka. Zawiera plakietki środowisk harcerskich z całej Polski w tym hufca ZHP Zamość. Została ukryta w pobliżu jednego z zabytków i ma tam spoczywać 100 lat. Wśród 14 Strażników Kapsuły Czasu znalazła się Karolina Bałdyga. Jej zadaniem, lub powołanego przez nią następcy, jest pojawienie się 7 lipca 2116 roku o godzinie 12.00 i wydobycie kapsuły.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komenda Hufca ZHP im. Dzieci Zamojszczyzny, 22-400 Zamość, ul.Rynek Wielki 5, tel.fax:(084) 638 40 80  Projekt i Wykonanie: szlyciuk