Zwyciężyli pod Grunwaldem
PlakatW dniach 08 – 14. 07. br. odbył się I Ogólnopolski Rajd Grunwaldzki. Hufiec Zamość Związku Harcerstwa Polskiego, a zarazem chorągiew lubelską ZHP reprezentowało podczas rajdu jedno środowisko tj. 69 Drużyna Starszoharcerska „Pyszczydła” w składzie: Paulina Piróg, Agata Mróz, Bartłomiej Jakóbczak, Agnieszka Różańska, Agata Ząbczyk, Kamila Magryta, Justyna Kukiełka, Aleksandra Szkamruk, Przemysław Cichowlaz, Patryk Gałka, Mateusz Zając, Piotr Szkamruk oraz drużynowa Sława Bilska. Na co dzień drużyna działa przy Zespole Szkół w Wysokiem.


Trasy rajdowe prowadziły przez interesujące, a przy tym mało znane zakątki: dolinę Skrwy, malownicze równiny północnego Mazowsza, leśne ostępy Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz Pojezierza Dobrzyńskiego. Na trasie rajdu czekały prawdziwe perełki: unikatowe romańskie i gotyckie zabytki, miejsca owiane legendami związanymi z marszem wojów króla Jagiełły pod Grunwald w 1410 r., grodziska, kurhany, bagna i mszary, prastary Dąb Rzeczypospolitej, tajemniczy i niedostępny Jar Brynicy.

„Pyszczydła” wędrowały II trasą pn. „A niech to! Szlak ?!”, zdobywając I miejsce i Puchar Dziekana Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz nagrody rzeczowe o łącznej wartości 1400,00 zł.

W trakcie 5 - dniowa wędrówki przeszli ponad 100 km, z mapą i kompasem, niosąc plecaki z pełnym wyposażeniem. W rywalizacji brano również pod uwagę udział we wszelkich zajęciach rajdowych, czyli: festiwalu piosenki folkowej, imprezie na orientację, turnieju strzeleckim, grze fabularnej „Sąd ziemski”, grach terenowych „Zdrada Wójta Piotra” oraz „Kronika wędrowca”. Podczas całej wędrówki, każda drużyna prowadziła przewodnik – kronikę, w której zamieszczała relację z pokonywanej trasy i wykonanych zadań.

Niewątpliwie na zwycięstwo „Pyszczydeł” złożyła się również organizacja stoiska podczas Jarmarku Regionalnego. W tym dniu dojechał na trasę rajdu samochód wiozący eksponaty z Izby Regionalnej w Wysokiem, stroje ludowe, ogromną ilość najprzeróżniejszych pierogów upieczonych przez Panie z KGW Wysokie i KGW Sitaniec Wolica, gadżety reklamowe Gminy Zamość oraz drobne upominki wykonane własnoręcznie przez harcerzy. Zamojskie stoisko zdecydowanie zdominowało cały jarmark.

Rajd był wielką próbą sił, wytrwałości, pokonywania własnej słabości, gdy mimo kolejnych pęcherzy na nogach, trzeba było wędrować dalej. Pozwolił poznać wielu wspaniałych młodych ludzi. Obfitował w przygody i niecodzienne sytuacje, był źródłem świetnej zabawy.

Udział w Rajdzie został dofinansowany przez Urząd Gminy Zamość.

Zobacz zdjęcia z rajdu
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Archiwum
Komenda Hufca ZHP im. Dzieci Zamojszczyzny, 22-400 Zamość, ul.Rynek Wielki 5, tel.fax:(084) 638 40 80  Projekt i Wykonanie: szlyciuk